Putujme proti proudu času k pradávným zdrojům lidského vědění,
pátrejme společně po duchovním odkazu našich předků!
Co nám mohou sdělit mýty, náboženské texty,
předpovědi a proroctví o naší budoucnosti?

Rubriky
Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Poslední komentáře
  • Život:
    "Přeji hezký den, narazil jsem na Vaše pro mě velice zajímavé strán ... " (Zvon svobody nebo poroby?)
  • Re: :
    "Hebrejština se píše zprava doleva. Přepis (transliterace) zleva do ... " (Bůh Bible II - Jména biblického Boha)
  • bez titulku:
    "Ať už byl autor kdokoliv, měl by se naučit soudobou transkripci he ... " (Bůh Bible II - Jména biblického Boha)
  • pěkné:
    "No, přemýšlím nad tím už rok. Zde v tomto článku jsem hodně čerpal ... " (Na počátku ... Brešit bara Elohim)
  • Re: Klamstvo.:
    "Díky za upozornění! V článku jsem použil omylem nesprávné fotogra ... " (Proroctví pro rok 2023 - Nostradamus)
  • Klamstvo.:
    ""O záhadných světelných loučích je již veřejnost dostatečně i ... " (Proroctví pro rok 2023 - Nostradamus)
  • Duše zahrady

    Podzimní hnízda a jablka

    Duše zahrady (13.)

        

    Duše zahrady (13.)        

    Podzimní hnízda a jablka

     

     

    Energie je to, co vše uvádí do pohybu.

    Aristoteles (383 - 321 př. n. l.)

     

     

    Konec podzimu a ptačí hnízda

    Ke konci podzimu je nejvyšší čas začít plašit ptactvo. Připadá vám tato rada divná? Snad jste nesvraštili čelo, coby milovníci a ochránci přírody? Nu, pokusím se vše vysvětlit.

    Každý živý tvor má v sobě životní energii. Někdo jí potřebuje více, někdo méně. Pokud nám energie ubývá, ubývá životních sil a snadno onemocníme. Ptáci, nebeští letci, potřebují energie opravdu mnoho. Jejich způsob života je vysilující a vyžaduje velký přísun energie. A nejvíce energie potřebují ptačí mláďata v hnízdech.
    Málokdo popře důležitost dostatku životní energie, pouze vědecká obec by asi nehovořila o životní energii ale spíše o získávání živin z potravy, kaloriích, joulech, watech a podobně. Ze základní školy asi víme, že energie je fyzikální veličina, která popisuje schopnost hmoty (látky nebo pole) konat práci. Učili jsme se o energii kinetické (pohybové) a potenciální (polohové). Tyto patří do skupiny energie mechanické. Existuje také energie elektrická, magnetická, tepelná, jaderná, chemická a další. To vše z hlediska  působící síly. Podle zdroje pak známe energii sluneční, vodní, větrnou, geotermální, svalovou, parní či energii ohně. O energii životní toho ve vědeckých encyklopediích mnoho nenalezneme.  A přece tuto energii lidé znali od nepaměti. V japonštině ji nazývali „ki“, v indické tradici „prána“, v Číně „čchi“ a v germánské duchovní tradici „önd“. Moudří věděli, že životní energie je nutná  k organizaci a udržování životních procesů a systematicky s ní pracovali. Uvědomovali si, jak důležité pro člověka je získávat a hospodařit s životní energií. Rovněž věděli, že živý tvor může získávat energii i na úkor jiných. A zde se pomalu a trochu kostrbatě dostáváme k ptačím hnízdům.

    Ptačí hnízda se svými opeřenci, a zejména hnízda s vejci a líhnoucími se ptáčaty, jsou vysavači okolní životní energie. Upozornila na to naše zahrádka. V růžích, pnoucích se po zdi domu a hustém břečťanu, si během roku uhnízdilo několik létavců, u nás zejména vrabců. Pokud by zde, v těsné blízkosti obydlí, zůstali uhnízděni i přes zimu a pak na jaře při vyvádění mladých, nejspíš by se lidé v domě neubránili tělesnému oslabení a nemocem. Věřte tomu nebo ne ale ptačí hnízda bychom neměli mít v těsné blízkosti lidských příbytků. Ptáci v noci odpočívající, a hlavně jejich mláďata i probouzející se život ve vejcích, vysávají ze svého okolí velké množství životní energie. A tak i my, i když milovníci přírody a ptačího zpěvu, jsme vzali na konci podzimu do ruky koště. Každý večer obcházejíc domovní zdi, šetrně jsme plašili vrabce schované v hnízdech a šlahounech růží i břečťanu. Trvalo to několik dní ale nakonec ptactvo seznalo, že bude lepší najít si zimní hnízdiště někde jinde a moudře ustoupili. Ve střeše pod taškami se nám letos žádní ptáci naštěstí neusídlili a tak, aniž bychom museli běhat s koštětem po střeše, snad zimu přečkáme s dostatkem životní energie.

    A nebeským tulákům můžeme na oplátku zasadit v zahradě keře, které jim svými plody zajistí zdravou potravu celou zimu. A sypat do krmítek!

    Jablka

    Nu a když jsme u životní energie a zdraví, pak je zde další rada zahrádky ale i našich moudrých předků. Ovocem podzimu v naší zahradě jsou jablka. A jistě málokdo pochybuje o zdravotní prospěšnosti jablíček, nejoblíbenějšího ovoce Čechů. Říká se, že jablko je kulatá lékárnajedno jablko denně nahradí lékaře. Jablka regulují trávení, bojují proti infekcím, mají detoxikační a regenerační účinky, posilují imunitu, stabilizují hladinu cukru v krvi, povzbuzují náladu, zvyšují vitalitu a dokonce i omlazují.

    Při konzumaci jablíček ale možná vynecháváme to nejdůležitější. V jablku je tím nejcennějším jeho jádro, přesněji semínka. Jablečná jadérka jsou tím nejzdravějším, co lze v pozdně podzimní zahradě získat. Každý den bychom měli sníst pět jader z jablka. A pěkně rozkousat.

    Občas můžeme slyšet o nebezpečí kyanidu v jablečných jadérkách. Podle odborníků obsahují  amygdalin (kyanogenní glykosid), který se může v žaludku přeměnit na kyanovodík. Ohroženi bychom však byli až po konzumaci stovek jader najednou. A s malým množstvím kyanovodíku si tělo lehce poradí.

    Dalším zdrojem tělu velice prospěšných látek je jablečná slupka. Obsahuje prý železo, fosfor, draslík, hořčík, vápník, vitamin C, karoten, nenasycené mastné kyseliny a vlákninu. Zkrátka, jablka mohou být tím nejcennějším darem zahrady před příchodem zimy.

    Pozdně podzimní večer tedy začínejme koštětem u ptačích hnízd, sloužících pro jarní snůšky vajec. Nenechme ptactvo hnízdit v těsné blízkosti vašich domovů! Ať naleznou svůj domov v korunách stromů a větvích keřů. Večer pak končeme snězením jablka. S jablkem rozkousejme asi pět jadérek. Pak budeme určitě zdrávi, jak jen to půjde.

     

    Ab ovo.

    Latinsky Od vejce, tedy od počátku
    (ve starém Římě se hostiny začínaly vejcem a končily jablkem)

     

     

     


        


    Vytvořeno: 1. 11. 2018


    | Autor: JaMi | Vydáno: 16. 11. 2018 | Aktualizováno: 18. 11. 2018 | 4930 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

    Vytvořeno prostřednictvím phpRS. Copyright Pavel Matušinský     Email: pavel_m@email.cz

    Redakce neodpovídá za obsah článků ani komentářů, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce. Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků.