Putujme proti proudu času k pradávným zdrojům lidského vědění,
pátrejme společně po duchovním odkazu našich předků!
Co nám mohou sdělit mýty, náboženské texty,
předpovědi a proroctví o naší budoucnosti?

Rubriky
Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Poslední komentáře
 • Re: :
  "Hebrejština se píše zprava doleva. Přepis (transliterace) zleva do ... " (Bůh Bible II - Jména biblického Boha)
 • bez titulku:
  "Ať už byl autor kdokoliv, měl by se naučit soudobou transkripci he ... " (Bůh Bible II - Jména biblického Boha)
 • pěkné:
  "No, přemýšlím nad tím už rok. Zde v tomto článku jsem hodně čerpal ... " (Na počátku ... Brešit bara Elohim)
 • Re: Klamstvo.:
  "Díky za upozornění! V článku jsem použil omylem nesprávné fotogra ... " (Proroctví pro rok 2023 - Nostradamus)
 • Klamstvo.:
  ""O záhadných světelných loučích je již veřejnost dostatečně i ... " (Proroctví pro rok 2023 - Nostradamus)
 • Re: YAHWEH VALECNIK.:
  "Zde mohu doporučit přečíst si článek ještě jednou a pozorněji." (YHWH III - Válečník YHWH)
 • Komentáře

  ke článku: Bůh Bible I - Identita nejvyššího boha
  ze dne 20.01.2006, autor článku: Pavel Mat.

  Komentář ze dne: 22.07.2007 22:28:35     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Fotón (while@zoznam.sk)
  Titulek: Špekulácie
  Špekulovať o pôvode mena Božieho sa samozrejme dá. Keď napíšem knihu a o 1000 rokov ju objavia archeológovia, tiež budú o všeličom špekulovať a pri troche fantázie tam nájdu také veci, o ktorých sa mne - pisatelovi pred 1000 rokmi - ani len nesnívalo. -Bohov na blízkom východe je dosť na to, aby sa dalo čosi vybrať. Pri takom množstve sa samozrejme zvyšuje pravdepodobnosť, že sa trafia s nejakým menom aj do podobnosti YHWH. Potom je už len krok si myslieť, že jedno je odvodené od druhého. Podobnosti sú podobnosti (a ešte k tomu z rôznych jazykov). To nič neznamená. Podobných slov medzi jazykovými skupinami je aj dnes dosť. Pritom v inom jazyku majú iný význam.
  Všetky vaše úvahy o pôvode mena Božieho pochádzajú z predpokladu, že sa národ Izraelský vyvinul bežnou evolučnou cestou a nie tou, ktorú popisuje biblia (tj. text tej doby).

  Komentář ze dne: 24.07.2007 08:22:28     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Pavel M (pavel_m@email.cz)
  Titulek: Re: Špekulácie
  Souhlasím s vámi, pouhá podobnost jmen nemusí nic znamenat.

  Komentář ze dne: 03.12.2009 10:06:15     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - VLADIMIR (vladimir.samovar@)
  Titulek: Falesna uceni
  svedkove jsou falesni.nemaji pana Jezise v srdci!

  Komentář ze dne: 03.12.2009 10:40:41     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - VLADIMIR (vladimir.samovar@seznam.cz)
  Titulek: Falesna uceni
  vladimir.samovar@seznam.cz CHTEL BYCH PODOTKNOUT ZE SVEDKOVE STRAZNE VEZE JSOU LIDE KTERI HLEDAJI HORLIVE BOHA OTCE ALE DPOSUD JEJ NENASLI PONEVADZ JEJ HLEDAJI SPATNE.BIBLE RIKA KDO NEMA SYNA NEMA ANI OTCE.ONI TVRDI SOBLIBOU ZE JSOU V PRAVDE.ALE PAN REKL JA JSEM TA CESTA PRAVDA I ZIVOT.NIKDO NEPRICHAZI K OTCI JEN SKRZE MNE.PROC MAM PATRAT PO JMENU BOZI JAK VZNIKLO ATD,ATD.POKUD MAM KRISTA PANA JEZISE V SRDCI A MAM S NIM KAZDODENNI VZTAH,VIC NEPOTREBUJI.DUCH SVATY DOSVEDCUJE MEMU DUCHU ZE JSEM BOZI SYN!UCENI STRAZNE VEZE JE SKRZ NA SKRZ PLNE DEMONU.BUH JI BUD MILOSTIV.S POZDRAVEM Ondrus Vladimir.

  Komentář ze dne: 27.04.2011 10:29:09     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Ls.lucki (ls.lucki@seznam.cz)
  Titulek: JHWH
  Starý zákon, neboli to, co předcházelo novému, který je sestaven až jako svědectví a poselství Kristova působení. S článkem jsi dost blízko pravdě, ačkoliv je jasné, že pravá fakta ti unikají, jako ostatně většině vykladačů těchto faktů. Vtělení Krista do Ježíšem připravených těl bylo připravováno tisíce let zpátky. Nebylo možno, a ani dnes není možno, aby se tak vznešená bytost vtělila jen tak do nějakého těla, plného bloků utvořených naším chybným myšlením. Toto tělo muselo být připravováno, muselo růst směrem nahoru k duchovnímu světu, aby tělesné schrány byly způsobilé přijmout individualitu syna Boha - Krista, a aby se mohl stát i synem Člověka a spojit svou individualitu s lidskými schránami.
  Kristova energie nejprve musela sestoupit ze slunce, neboť jak jsem zmínil v jiném komentáři Kristův princip je nejvyšší princip Slunce, neboli Kristus, jak jej nazýváme, je nejvyšší bůh našeho Slunce.
  Tedy podstoupil pouť ze slunce na Zemi. Zarathustra (tento zasvěcenec je vlastně Ježíš v inkarnaci ve které se poprvé setkává s energií Krista). Zarathustra - v době staré Persie někdy před 8-9 tis. lety před vtělením Krista, viděl ze slunce sestupovat zvláštní energii. Viděl Velkou sluneční auru (Ahura Mazdao) o které jasnozřivě věděl, že jednou v daleké budoucnosti se spojí se Zemí a vtělí se do lidského těla. To Kristova energie se odpoutala od slunce a začala svou pouť směrem k Zemské sféře.
  V době, kdy již Kristova energie byla přítomna na Zemi, ale pouze v Zemských živlech - v Ohňových principech, žil na Zemi jistý Mojžíš. Jak již víme, právě Mojžíšovi se na hoře Sinaj zjevil Bůh v ohni hořícího keře. Tento JHWH s nevyslovitelným jménem mezi námi znám pod názvem Jehova je vpravdě kristův princip, je to pouze zrcadlový odraz Krista viditelný několika málo zasvěcenci v živlu ohně, mezi něž patří právě i Mojžíš. Zrcadlení Krista v ohni je připodobnitelné k zrcadlovému obrazu člověka. Obraz v zrcadle doopravdy nejsme my, ale je to pouze náš odraz. Stejné to bylo i s JHWH, když řekl kdo vlastně je. Jsem, který jsem. Neboli "Já jsem" . Kristus znamená vyšší Já celého lidstva a to se narodilo při křtu a dokončilo spojení se Zemskými sférami po událostech na Golgotě. Od těch dob, může každý nalézt boha v sobě samém. Dříve to nebylo možné.

  Komentář ze dne: 06.05.2011 14:43:42     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - jitka (lunaqq1@azet.sk)
  Titulek: bozie meno
  svedkovia Jehovovi su vynimocni ludia,v povodnych hebrejskych pismach je bozie meno jhvh,alebo jehova niekolko tisickrat napisane a oni sa riadia tymi povodnymi pismami.jezisa uznavaju tak ako aj jehovu boha.jezisovu smrt si pripominaju kazdorocne na tzv.poslednej veceri,ktoru jezis prikazal kazdorocne si pripominat.no jezis je bozi prvostvoreny syn,ktory dal svoj zivot za nase hriechy,takze je rovnako dolezity ako boh jehova.a jehova meno v preklade z hebr.pisiem znamena posobi aby sa stalo,cize stvoritel.biblicke archeologicke vykopavky podla rona wajjta nam poukazuju,ze nasiel dokazy,podla ktorych viem,ze biblia je pravdiva,ako aj meno najvyssieho stvoritela

  Komentář ze dne: 11.05.2011 10:12:49     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Pavel M (@)
  Titulek: Re: bozie meno
  V žádném z původnějších hebrejských písem nenaleznete pojem Jehova. Pokud jste přesvědčen o opaku, pošlete třeba obrázek hebrejského textu. Pochybuji však, že vám vaše ústředí něco takového může poskytnout. Výjimečnost této náboženské skupiny vidím spíše v tom, že více než biblickými texty se řídí texty Strážné věže.

  Rona Wyatta považuji za podvodníka.

  S pozdravem
  Pavel M

  Komentář ze dne: 18.05.2011 14:01:46     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Pedro (@)
  Titulek: no comment
  Člověk, který tvrdí, že v hebrejském textu "starého zákona" není Boží jméno JHWH (v češtině obvykle Jahve nebo Jehova) a dokonce, že tento pojem není znám, nic z tohoto "oboru" nezná a jeho názory na tuto věc není možné brát vážně. Pokud chcete argumentovat, tak si prosím něco nastudujte. Není náhodou, že v novém KATOLICKÉM překladu tzv. "Jeruzalémské Bibli" se hojně používá Boží jméno ve tvaru Jahve! Toto jméno se obvykle v českých Biblích překládá jako "Jsem, kterýž Jsem", nebo "Budu, který Budu", viz Ekumenický překlad - pozn. k 2.Mojžíšově 3.kap. 14.verš.

  Komentář ze dne: 19.05.2011 09:15:36     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Pavel M (@)
  Titulek: Re: no comment
  Zřejmě jsme se nepochopili. Píši, že v žádném hebrejském textu nenalezneme pojem Jehova a to je pravda. Bůh je zde na mnoha místech (ale zdaleka ne všude) označem čtyřmi hebrejskými znaky Jod-He-Vav-He, které se do latinky přepisují nejčastěji jako YHWH či JHWH.

  Někdy se do přepisu pro snadnější čtení vkládají samohlásky. Pak slovo zní nejčastěji jako YaHWeH, Yahwe, Jahve apod.

  Někdo používá i přepis "Jehova" ale ten vznikl nesprávným vložením samohlásek. Takže ještě jednou opakuji, že slovo "Jehova" v žádném hebrejském biblickém textu nenajdete.  Vytvořeno prostřednictvím phpRS. Copyright Pavel Matušinský     Email: pavel_m@email.cz

  Redakce neodpovídá za obsah článků ani komentářů, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce. Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků.