Putujme proti proudu času k pradávným zdrojům lidského vědění,
pátrejme společně po duchovním odkazu našich předků!
Co nám mohou sdělit mýty, náboženské texty,
předpovědi a proroctví o naší budoucnosti?

Rubriky
Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Poslední komentáře
 • Život:
  "Přeji hezký den, narazil jsem na Vaše pro mě velice zajímavé strán ... " (Zvon svobody nebo poroby?)
 • Re: :
  "Hebrejština se píše zprava doleva. Přepis (transliterace) zleva do ... " (Bůh Bible II - Jména biblického Boha)
 • bez titulku:
  "Ať už byl autor kdokoliv, měl by se naučit soudobou transkripci he ... " (Bůh Bible II - Jména biblického Boha)
 • pěkné:
  "No, přemýšlím nad tím už rok. Zde v tomto článku jsem hodně čerpal ... " (Na počátku ... Brešit bara Elohim)
 • Re: Klamstvo.:
  "Díky za upozornění! V článku jsem použil omylem nesprávné fotogra ... " (Proroctví pro rok 2023 - Nostradamus)
 • Klamstvo.:
  ""O záhadných světelných loučích je již veřejnost dostatečně i ... " (Proroctví pro rok 2023 - Nostradamus)
 • Duše zahrady

  Zlomenina v zahradě

  Duše zahrady (9.)

      

  Duše zahrady (9.)        

  Zlomenina v zahradě

   

   

  „Svět zlomí každého,
   a mnoho jich je pak silných na místech,
   kde je zlomil.“

  Ernest Hemingway

   

   

  V předminulém dílu jsem se radoval z bohatě kvetoucí zahrady a těšil se na bohatou úrodu. To se plní vrchovatě ale rovněž tak se splnilo přísloví: "Nechval dne před večerem."

  Úroda byla tak velká, že nám dozrávající plody zlomily broskvoň.


  Obr. Zlomená broskvoň.

  Naše zahrada není nikterak rozsáhlá a máme zde všeho všudy jednu meruňku a jednu broskvoň. Stromky jsou to mladé a jejich dozrálé plody se zatím vždy daly spočítat na prstech. Ne tak letos, kdy úroda obého začínala být více než bohatá. Ale z mé nezkušenosti jsem neohlídal, že váha dozrávajících plodů násobená deštěm a větrem může lehce zlomit přetíženou větev, byť by to byla větev hlavní a tedy nejsilnější. A právě to se přihodilo. Nu, želel jsem a pak pilkou alespoň zarovnal zlomený pahýl. A snad to nebude konec celého stromku broskvoně.

  Tak se ukázalo, uprostřed té vší radosti a hojnosti, že ani zahrádka není vševědoucí ani všemocná a leccos se nemusí povést zvláště, když je zahradník nezkušený a nepředvídá možná nebezpečenství. Ale příště budu snad chytřejší a větve včas zabezpečím podpěrami nebo lepším řezem. Zahrádka alespoň potvrdila, že stromek stále žije a z pohromy se vzpamatuje. Důležité jsou kořeny a ty jsou stále v pořádku. Mimochodem, pokud je zmínka o kořenech, jistě několik kapitol věnuji tomu, co se děje pod povrchem zahrady, v zemi. Vůbec jsem netušil, co důležitého se odehrává pod našima nohama a jak to ovlivňuje zahradu (a nejen ji).

  Smutek ze zlomené broskvoně byl veliký ale rychle jej opět vystřídala radost z barev a plodů zahrady. Sotva jsme sklidili letošní záplavy rudých, sladkých třešní, začaly dozrávat chuťově výtečné plody muchovníku, bílý, červený a černý rybíz, angrešty, jahody i maliny. Sbírali jsme košíky přesladkých švestek i hrušek a nyní ani nevíme, co se záplavou ostružin. Dozrávají  léčivé plody arónie a to ještě neskončil červenec! Arónie se přitom běžně sklízí až v září. Čas se letos nějak posunul a vše rychle spěchá kupředu. Zahrádka nás onehdy překvapila s informací, že se "ztrácí čas" a to vinou člověka, důsledkem jeho pokusů někde v podzemních bublinách došlo ke zlomení času. Čas se prý narušil a začíná se zpomalovat a ztrácí se. Může se nám stát to, co v pohádkách o spících královstvích, kde se čas zastavil. To ale ve spícím království ani nezaznamenali, až cizí příchozí, princ z daleké země. Zahrádka nás tak opět překvapila,  ale rozhovor s ní na toto téma by spíše ocenil teoretický fyzik než zahradník-amatér. Mně se naopak zdá, že čas se zrychluje a nevím co na zahradě dřív... ale beru si ponaučení, že z přemíry očekávání a snahy získat z přírody co nejvíce, lze zlomit nejen větev ale i čas.

   

   

  „Není větší škody nad ztracený čas.“

  Michelangelo Buonarroti

   

   


      


  Vytvořeno: 22. 7. 2018


  | Autor: JaMi | Vydáno: 22. 07. 2018 | Aktualizováno: 00. 00. 0000 | 6019 přečtení | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Vytvořeno prostřednictvím phpRS. Copyright Pavel Matušinský     Email: pavel_m@email.cz

  Redakce neodpovídá za obsah článků ani komentářů, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce. Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků.