Vůně zahrady - Šeřinka a Jasmínka

Autor: JaMi <(at)>, Téma: Duše zahrady, Vydáno dne: 21. 06. 2018, Aktualizováno dne: 23. 06. 2018

Duše zahrady (6.)

    

Duše zahrady (6.)        

Vůně zahrady - Šeřinka a Jasmínka

 

 

Šeřík

Co budu živ
 budu před ním stát v úžasu
 uslyším za zády
 blázen
 ale neškodný
 čeká až promluví hořící keř
 a já čekám
 čekám až porozumím
 vědí
 šeřík
syringa vulgaris
 keř čeledi olivovitých
 vědí o něm víc než já
 ale nerozumějí mu
 nevidí jak mi podává ruce
 neslyší co mi šeptá
 netuší něhu matky země
 když sytí a napájí jeho kořeny
 nikdy nepopíšu tu krásu...
 

Dalibor Pešek, básník (1921 - 1997)

 

 

Naše zahrada působí na všechny smysly svých hostů. Zahradníci plánují, co kde vysadí, aby mohli ochutnávat a sklízet plody. Přemýšlejí nad uspořádáním bylin, keřů i stromů, aby byl pohled na zahradu co nejlíbeznější. Uvažují, kde se bude vyjímat jaká barva květů a kde se rozprostře sytě zelený trávník či pás keřů. Nezapomínáme však někdy na vůně? Vůně zahrady přitom mohou pohladit přímo naše duše.

Naše zahrada nás uchvacuje svou vůní již od májových dní a zejména večerů a nocí. Nejprve začíná omamně vonět šeřík. Jeho vůni posléze střídá snad ještě omamnější jasmín. A posléze již kvetou a voní zahradou růže a v brzku medové květy lípy... Co je romantičtějšího, než vůně večerní zahrady?

Zůstaňme však u jarních vůní šeříku a jasmínu. Tyto dva keře by neměly chybět v žádné zahradě. A naše duše zahrady prozradila, že šeřík a jasmín jsou jako dvě sestry. Mohou růst vedle sebe, dokonce jim je takto nejlépe. Doplňují se ideálně i květy a vůněmi. Nejprve kvete a voní šeřík. Jakmile začne odkvétat, otevírají se bílé květy jasmínu. Celý květen se tak lze opájet vůněmi a barvami těchto dvou úchvatných keřů. 

Šeřík

Vůně šeříků je jedinečná. Máme ji spojenu s májovými dny a zejména večery. Ostatně, šeřík prý nese své jméno podle toho, že nejvíce voní, když se sešeří. Šeřík je skutečnou dominantou májových zahrad, symbolem pro vůni, barvu a jaro vůbec. Pamětníci mají květy šeříku spojeny i s koncem světové války a poděkováním těm, kteří nás tehdy osvobodili.
Podle tradice chrání šeřík svou vůní před špatnými vlivy. Odhání zlo a zlé duchy, kteří by se snad zahradou potulovali.

Šeřík může docela dobře růst i ve svažité zahradě, dobře zpevní i prudší svahy. Keř dobře snáší řez a je velice nenáročný. Šeříky obsypané květy v odstínech od bílé přes růžovou až po červenou a fialovou jsou pastvou pro oči i nosík. A jakmile začne šeřík odkvétat, o své slovo se hlásí jeho jasmínová sestra.

Jasmín

Po pravdě vlastně nevíme jistě, zda na naší zahradě roste jasmín pravý  (Jasminum grandiflorum) nebo jasmín nepravý - pustoryl vonný. Ale voní přenáramně až omamně. Pro nás je tedy jasmínem, protože má vůni jasmínu.

Pravý jasmín bývá v arabských zemích označován za krále květin. Jeho květy patří mezi nejdražší, nejexotičtější a nejdůležitější esence ve světě parfémů. Jasmín je keřem duchovna, navozuje pocity harmonie a optimismu, radosti a štěstí.

Ovšem i květy pustorylu, nepravého jasmínu, mohou směle konkurovat svému orientálnímu jmenovci.  Mají výraznou sladkou, jasmínovou vůni, zvláště večer a v noci. Lidé tento keř označují také jako jasmín bílý, český jasmín či planý jasmín.    
Obr. Pustoryl vonný - český jasmín

Šeřinka a Jasmínka

Tomu, že v keřích i stromech sídlí bytůstky, pečující o svůj domov (se kterým jsou přímo  životně spojeny), již dnes nemůže nikdo věřit. A tak nikdo neuvěří, že v našem šeříku žije Šeřinka a v jasmínu Jasmínka. Jsou jako sestry a keře tak rostou v naprosté jednotě a shodě, dávajíc svému okolí radost a štěstí.

I když nevěříte v pohádky a moudro našich předků, nevadí. Vězte však, že pokud vysadíte na vaší zahradě vedle sebe český šeřík s českým jasmínem, bude se jim vedle sebe přenáramně dařit a odmění vás bohatými květy a úchvatnými vůněmi.

Obr. Vlevo odkvetlý šeřík, vpravo kvetoucí český jasmín.

 

 

 

 


    


Vytvořeno: 1. 6. 2018