Putujme proti proudu času k pradávným zdrojům lidského vědění,
pátrejme společně po duchovním odkazu našich předků!
Co nám mohou sdělit mýty, náboženské texty,
předpovědi a proroctví o naší budoucnosti?

Rubriky
Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Poslední komentáře
 • Re: :
  "Hebrejština se píše zprava doleva. Přepis (transliterace) zleva do ... " (Bůh Bible II - Jména biblického Boha)
 • bez titulku:
  "Ať už byl autor kdokoliv, měl by se naučit soudobou transkripci he ... " (Bůh Bible II - Jména biblického Boha)
 • pěkné:
  "No, přemýšlím nad tím už rok. Zde v tomto článku jsem hodně čerpal ... " (Na počátku ... Brešit bara Elohim)
 • Re: Klamstvo.:
  "Díky za upozornění! V článku jsem použil omylem nesprávné fotogra ... " (Proroctví pro rok 2023 - Nostradamus)
 • Klamstvo.:
  ""O záhadných světelných loučích je již veřejnost dostatečně i ... " (Proroctví pro rok 2023 - Nostradamus)
 • Re: YAHWEH VALECNIK.:
  "Zde mohu doporučit přečíst si článek ještě jednou a pozorněji." (YHWH III - Válečník YHWH)
 • Komentáře

  ke článku: Bůh Bible III - Identita nejvyššího biblického Boha - Jsem, který jsem
  ze dne 25.06.2004, autor článku: Pavel Mat.

  Komentář ze dne: 01.07.2013 19:47:26     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - toli (lfr@seznam.cz)
  Titulek: Satan ??
  Dobrý den,mohl by jste prosím osvětlit jak vznikl koncept Satana?Někde jsem četl že je o pouhých cca 300 let starší než Mojžíš.Hebrejci v té době měli boha,který byl zárověň dobrý i zlý (něco jako římský Janus),to bylo těžké na pochopení a byl v tom zmatek.Proto oddělili dobro od zla a vznikl Satan,jinak duální kosmologický systém,věčný boj dobra se zlem,kter se pravděpodobně odehrává jen v našich hlavách a antropomorfních představách.Víte ještě něco bližšího ke vzniku osoby ztělesňující zlo ?Děkuji

  Komentář ze dne: 07.07.2013 21:23:19     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Re: Satan ??
  Satan-odpůrce, Ďábel-pomlouvač
  Na mnoha místech v Hebrejských písmech se slovo sa·tan′ objevuje bez určitého členu. V této podobě je poprvé použito na anděla, který stál na cestě, aby odporoval Balámovi, když si Balám dal za cíl proklít Izrael. (4Mo 22:22, 32) V dalších případech se vztahuje na ty, kdo odporovali jiným lidem. (1Sa 29:4; 2Sa 19:21, 22; 1Kr 5:4; 11:14, 23, 25) Je-li však použit určitý člen ha, mluví se o hlavním Božím Protivníku Satanu Ďáblovi. (Job 1:6; Rbi8, ppč; 2:1–7; Ze 3:1, 2) V Křesťanských řeckých písmech platí slovo sa·ta·nas′ téměř pokaždé na Satana Ďábla a obvykle je spojeno s určitým členem ho.
  Původ. Písmo ukazuje, že tvor, kterého známe jako Satana, se tak nejmenoval vždy. Toto popisné jméno dostal proto, že zaujal vzpurný postoj a postavil se Bohu na odpor. Bible neuvádí, jaké jméno měl předtím. Bůh je jediný Stvořitel a jeho ‚činnost je dokonalá‘, protože v něm není bezpráví či nespravedlnost. (5Mo 32:4) Tvor, který se stal Satanem, byl tudíž stvořen jako dokonalý, spravedlivý Boží tvor. Je to duchovní tvor, protože přišel do Boží přítomnosti v nebesích. (Job kap. 1, 2; Zj 12:9) Ježíš Kristus o něm řekl: „Ten byl zabijákem, když začal, a nestál pevně v pravdě, protože v něm pravda není.“ (Jan 8:44; 1Ja 3:8) Ježíš zde ukazuje, že Satan kdysi v pravdě byl, ale opustil ji. Svým prvním zjevným skutkem, jímž Adama a Evu odvrátil od Boha, se Satan stal zabijákem, protože tím přivodil smrt Adama a Evy, a ti zase hřích a smrt přenesli na své potomky. (Ří 5:12) Vlastnosti a skutky, které jsou Satanovi v Písmu připisovány, lze připsat pouze osobě, a ne nějakému abstraktnímu principu zla. Je tedy jasné, že jak Židé, tak Ježíš i jeho učedníci věděli, že Satan je osoba.
  Tento duchovní tvor měl sice spravedlivý a dokonalý počátek, ale odchýlil se na cestu hříchu a ponížení. Proces, jímž k tomu došlo, popisuje Jakub slovy: „Každý je však zkoušen tím, že je přitahován a lákán svou vlastní touhou. Když se pak touha stane plodnou, porodí hřích; hřích zase, když je dovršen, zplodí smrt.“ (Jk 1:14, 15) Zdá se, že směr, kterým se Satan vydal, je v určitém ohledu shodný s dráhou tyrského krále, jak to popisuje Ezekiel 28:11–19. (Viz heslo DOKONALOST, První hříšník a král Tyru.)
  Biblická zpráva tedy jasně ukazuje, že to byl Satan, kdo mluvil prostřednictvím hada a kdo svedl Evu, aby neposlechla Boží příkaz. Eva zase přiměla Adama, aby také začal jednat vzpurně. (1Mo 3:1–7; 2Ko 11:3) Protože Satan použil hada, Bible mu dává označení „Had“, což znamenalo „podvodník“; stal se z něj také „Pokušitel“ (Mt 4:3) a lhář, „otec lži“. (Jan 8:44; Zj 12:9)

  Vytvořeno prostřednictvím phpRS. Copyright Pavel Matušinský     Email: pavel_m@email.cz

  Redakce neodpovídá za obsah článků ani komentářů, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce. Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků.